Сподели

Търсене на имоти

Високите наеми на жилища в Брюксел и предразсъдъците оставят множество хора без дом

Все по-голям брой европейци се борят да намерят прилично жилище в Брюксел, което да наемат или купят, но това, оказва се, не е никак лесно. Euronews цитира различни хора, пострадали от високите наеми, ниските доходи и … предразсъдъците. Около една трета от населението на Брюксел живее под прага на бедността, а цените на жилищния пазар само растат. Ръководителят на местната организация „Rassemblement Bruxellois pour le Droit à l'Habitat“, Ан-Софи Дюпон, ангажирана с намиране на домове за хора в нужда, е коментирала, че жилищата с лошо качество се наемат по-скъпо от тези, със средно качество. Според нея, често проблемът е, че хората посещават нестандартни жилища - единствените, които собствениците искат да им дадат под наем, защото са тъмнокожи или защото носят бурка, или защото имат малък доход и са принудени да вземат такъв апартамент, иначе ще останат на улицата. Дюпон казва, че тези ситуации се случват, защото градът отговаря на нуждите на частните инвеститори, а не на тези на местните.
 
По данни на „Numbeo“, едностаен апартамент в центъра на белгийската столица се отдава за средно 922 евро на месец, а в покрайнините за 765 евро на месец. При жилищата с повече стаи в централните части месечните наеми скачат на 1586 евро, а в периферията до около 1400 евро. Продажните стойности на пазара на недвижими имоти в Брюксел пък варират между 3300 евро на кв.м и над 4000 евро на кв.м, в зависимост от местоположението. За сравнение, средната нетна заплата е около 2553 евро, като е изчислено, че комуналните услуги (ток, отопление, вода, смет) за един имот от 85 кв.м на месец възлизат на средно 200 евро.
 
„Housing Europe“ работи за справяне с жилищния проблем в цяла Европа и по наблюдения на екипа на организацията, ситуацията се влошава навсякъде, тъй като цените на жилищата са най-високи за повече от десетилетие. Според Евростат, цените на недвижимите имоти са скочили с 9,4% в Еврозоната и с 10% в Европейския съюз от миналата година насам. Проблемът се влошава заради голямата разлика между увеличението на доходите и ръста на цените на жилищата, посочил е Сорча Едуардс, генерален секретар на „Housing Europe“. Поради това, групите със средни и ниски доходи нямат избор в градовете и биват изтласквани към покрайнините, където има по-достъпни домове. Австрийската столица Виена е сочена като пример в това отношение: трима от всеки пет души живеят в социални жилища. Мнозина казват, че това е причината градът да има високи резултати в индексите за качество на живот: с ниски нива на престъпност и високи нива на социална сигурност, той е класиран на първо място в света. И обратното - в Брюксел над 50 000 семейства са в списъка на чакащите за социални жилища, което е около 10% от всички семейства в града.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини