Сподели

Търсене на имоти

МРРБ публикува петте варианта за изграждане на трасето на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле, по които предстои обществено обсъждане

Информация за разглежданите от държавата варианти за изграждане на трасето на Лот 3.2 на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле, с цел осигуряване на отимално безопасно пътуване и преминаване през най-сложния участък от автомагистралата - между Крупник и Кресна, е публикувана на официалния сайт на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. На 11.09.2017г. от 9.00ч. в община Симитли и от 14.00ч. в община Кресна предстои да бъдат публично обсъдени следните пет варианта на трасета за изграждане на участъка:
  • Източен вариант Г10.50трасе с приблизителна дължина 24 км, разделящо движението на две самостоятелни и раздалечени едно от друго пътни платна, като в посока Гърция трасето преминава по съществуващия път I-1(Е-79), а за София - по нов терен на изток от Кресненското дефиле. Платното в посока София–Кулата изцяло използва съществуващия път I-1(Е79) до началото на гр.Кресна, който ще бъде рехабилитиран и укрепен, с реализирани мерки за опазване на биологичното разнообразие. Платното Кулата-София започва на 100м след пресичането с жп линията за мина Ораново, преминава вляво и се развива успоредно със съществуващия път, след което на югоизток преминава успоредно на р.Градевска и между кварталите Ораново и Дълга Махала на гр. Симитли. Вариантът предвижда напречни връзки между двете платна, с използване на съществуващи пътища и пътна връзка с път Е79 в началото на обходния път на Кресна, изграждане на 5 нови пътни възела, 18 виадукта с обща дължина 5087 м, 5 тунела с обща дължина 4200 м, 1 мост-96 м, 11 надлеза и подлеза, подпорни и укрепителни стени, 2 площадки за отдих.
 
  • Дълъг тунелен вариант (Тунел „Кресна“)трасе с дължина около 21 км, вкл. пътна и тунелна част, започващо при пътен възел „Крупник“ и преминаващо през р. Струма и р.Резена, като между двете реки остава съществуващия пътен възел за Крупник. Преди портала на тунела трасето пресича последователно р.Струма и жп линията София-Кулата, а след изхода на тунела - съществуващ третокласен път и р.Струма с мостово съоръжение, след което е предвидено изграждането на пътен възел „Кресна“. Освен изграждането на Тунел „Кресна“ с дължина 15,4 км по класически тунелен метод с пробивно-взривни работи и стоманобетонова облицовка, е предвидено също изграждане на подпорни и укрепителни стени, 3 подлеза, 6 моста, две площадки за отдих и 1 пътен възел.
 
  • Източен вариант Г20, извън Кресненското дефиле – трасе, с изнасяне източно от дефилето и на двете пътни платна, започващо вляво от съществуващия път Е-79, на около 100м след пресичане с жп линията за мина Ораново, и се развиваващо се успоредно на него, след което тръгва на югоизток, успоредно на р.Градевска, между кварталите Ораново и Дълга махала на гр.Симитли. Трасето пресича път II-19 Симитли–Гоце Делчев на две нива с предвидено изграждане на пътен възел за връзка с Банско и обратно, след което при навлизане в ската, преминава през 350-метров тунел и по 200-метров виадукт и продължава  последователно в югоизточна и южна посока, пресича пътя Стара Кресна–Ощава, преминава в тунел, след който поема на югозапад близо до съществуващия път за с.Влахи. В този вариант е предвидено изграждането на 5 тунела с обща дължина 4 200 м, 18 виадукта с дължина 5087 м, един мост с дължина 96 м, подлези и надлези, подпорни и укрепителни стени, както и пътни възли, осигуряващи всички посоки на движението при пресичане на съществуващите напречни пътища.
 
  • Вариант Г20 (Син)трасе с приблизителна дължина 21 км, преминаващо през Кресненското дефиле, максимално използващо съществуващия път I-1(Е79), с две последователно раздалечаващи и доближаващи се едно спрямо друго в ситуационно и нивелетно отношение пътни платна. Проектното трасе започва южно от пътен възел „Крупник”, като в основната си част едното платно следва съществуващия път Е-79, а другото се развива по нов терен с тунели и съоръжения в западния масив на дефилето, а след него преминава източно от Кресна и завършва на около 2,5 км преди Кресна. Вариантът предвижда изграждането на общо 3 пътни възела - при Крупник, Ощава и Кресна, и 2 площадки за отдих, 13 виадукта с обща дължина 3075 м, 23 тунела с дължина 7345 м, 5 моста, надлези и подлези, подпорни и укрепителни стени, както и реконструкции на 4 съществуващи виадукта, 2 съществуващи тунела и 1 мост.
 
Вариант Г20 (Червен) – трасе с приблизителна дължина 21 км, преминаващо в по-голямата си част през Кресненското дефиле, започващо южно от пътен възел „Крупник”, като в дефилето едното платно следва в основната си част път Е79, а другото се развива по нов терен с тунели и съоръжения в западния масив на дефилето. След излизане от Кресненското дефиле трасето преминава източно от Кресна и завършва при п. в. „Кресна”. Най-характерното при вариант Г20 е решението за разполагане на двете платна едно над друго на голяма дължина с цел незасягане картираните граници на резерват „Тисата“. При изпълнението на този вариант е предвидено изграждане на 4 виадукта с обща дължина 1165 м, 12 тунела с дължина 2892 м, 14 моста и 12 надлези и подлези, реконструкция на подпорни и укрепителни стени, както и на 2 съществуващи тунела и 4 съществуващи моста.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини